Skip links

Ağrılar

Ağrılar

Ağrılar

Baş Ağrıları

Dünyada en sık görülen ağrı tiplerinden biri baş ağrılarıdır. Hemen her insan yaşamı boyunca geçici olarak baş ağrısı yaşayabilmektedir.

Ağrılar

Boyun Ağrıları

Boynumuz gün boyunca en çok hareket ettirdiğimiz bölgelerimizden biridir. Baş, omuz ve kollar arasındaki bağlantı noktasında bulunan boynun birçok önemli görevi vardır.

Ağrılar

Eklem Ağrıları

Vücudumuzda kemiklerin birbirine bağlandığı kısımlara eklem denilmektedir. Kemiklerin birleşim noktasında eklemler bulunur.

Ağrılar

Göğüs Ağrıları

Göğüs ağrıları, ilk olarak akla kalp rahatsızlıklarını getirdiği için hastaların en çok korktuğu ağrıların başında gelir.

Ağrılar

Hayalet Ağrılar

Kesin nedeni bilinmeyen ve kronik hale gelerek hastaların yaşam kalitelerini ciddi anlamda olumsuz etkileyen ağrılardan biri de hayalet ağrılardır.

Ağrılar

Bel Ağrıları

Bel ağrısı son derece yaygın görülen, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve iş gücü kaybına neden olan önemli bir rahatsızlıktır.

Ağrılar

Dejeneratif Disk Hastalığı

Boyun ve bel ağrılarının en yaygın nedenlerinin başında dejeneratif disk hastalığı gelir.

Ağrılar

Disk Hernisi – Bel Fıtığı

Omurların arasında disk denilen yastıklar bulunur. İçi jelatine benzer bir madde ile dolu olan bu yastıkların görevi bel üzerine binen yükleri dengelemektir.

Ağrılar

Faset Sendromu

Omurların arka tarafında bulunan ve omurları birbirine bağlayan küçük eklemlere faset eklemler denilir. Faset eklemlerin temel görevi omurganın hareket etmesini sağlamaktır.

Ağrılar

Omurga Kanalının Darlığı

Omurga kanalı darlığı, ileri yaşta ortaya çıkan bel ağrısı nedenlerinden biri tanesidir. İlerleyen yaşa bağlı olarak omurilik kanalının etrafında yer alan faset eklemler ile disklerde kireçlenme meydana gelebilir; bu da omurga kanalını daraltmaya başlar.

Ağrılar

Sakroiliak Ağrı

Bel bölgesinde görülen ağrı türlerinden biri de kuyruksokumu kemiği ile leğen kemiğinin buluşma noktasında yer alan sakroiliak ekleminde meydana gelen ağrılardır.

Ağrılar

Siyatik – Piriformis Kasına Bağlı Bel Ağrıları

İnsan vücudunda bulunan en önemli, en uzun ve kalın sinir siyatik siniridir. Bu sinirde meydana gelen hasarlar ve baskı siyatik ağrısı denilen ağrıya neden olur.

Ağrılar

Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz bacak sendromu, ayak ve bacakta, bazen de kollarda ağrı, kaşıntı, karıncalanma gibi huzursuzluk hissine ve seğirmelere yol açan yaygın bir sinir sistemi hastalığıdır.

Ağrılar

Kanser Ağrıları

Çağımızın en yaygın hastalıklarının başında gelen kanser, vücuttaki hücrelerin düzensiz bölünerek çoğalması sonucu oluşan kötü huylu tümörlerdir.

Ağrılar

Karın Ağrıları

Karın vücudumuzda birçok organı içine alan önemli bir bölgedir. Bu nedenle de karın ağrılarında ilk etapta ağrıların karın içi organlardan kaynaklanabileceği düşünülür. Bu anlamda diğer ağrılardan farklı değerlendirilmektedir.

Ağrılar

Nöropatik Ağrı ve Nevraljiler

Nöropatik ağrılar, vücutta sinir tahribatına bağlı olarak oluşan, sinirlerin ağrı iletim sistemlerini etkileyen ve ağrı kesici ilaçlarla geçmesi zor olan bir sendromdur. Nevraljiler ise genellikle baş bölgesi (yüz) ve boyunda ortaya çıkan nöropatik ağrılar olarak tanımlanabilir.

Ağrılar

Sırt Ağrıları

Sırt ağrıları kadın ve erkek her yaştan insanda çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilen yaygın ağrılardır. Yapılan araştırmalara göre her 5 kişiden birinde hayatının bir döneminde sırt ağrısı görülmektedir.

Ağrılar

Üriner Inkontinans ve Fekal Inkontinans (İdrar Kaçırma ve Dışkı Kaçırma problemi)

Gaz ve dışkı kaçırma probleminin tıp dilindeki adı Fekal İnkontinanstır. Üriner İnkontinans ise idrar kaçırma problemi olarak bilinmektedir.

Ağrılar

Yanan ağız sendromu

Yanan ağız sendromu (Burning Mouth Syndrome), ağızda sürekli olan veya tekrar eden yanma hissi ile seyreden bir hastalıktır.

Prof. Dr.
Ercan Gürses

Ağrı tedavisi, ağrı tıbbı, ağrı kontrolü ya da algoloji, kronik ağrı yaşayan hastaların hayat kalitesini arttırmaya ve ağrılarını azaltmaya yönelik interdisipliner yöntemler kullanan bir tıp bilim dalıdır.

Hakkımda
This site is registered on wpml.org as a development site.