Skip links

Epiduroskopi

Tedavilerimiz

Bize Ulaşın

  İletişim Bilgisi:

  0555 195 88 88

  Epiduroskopi

  Epiduroskopi, omurga kanalına ulaşmayı sağlayan teşhis ve tedavi yönteminin adıdır.

  Omurilik kanal darlığı veya yapışıklığı, bel fıtığı ve sinir sıkışması problemleri ile bunlara bağlı olarak ortaya çıkan kronik ağrıların tedavisinde epiduroskopi yönteminden faydalanılmaktadır.

  Epiduroskopi nedir?

  Epiduroskopi ucu hareketli bir fiber optik kamera vasıtasıyla omurga kanalının görüntülenmesi işlemidir. Bu sayede alt epidural boşluğun içine sakral boşluk boyunca girilir ve daha sonra yukarıya, alt bel diskleri ve sinir köklerine doğru yönlendirilir.

  Ağrı tedavisinde epiduroskopi kullanımı

  1990 yılında geliştirilen bir yöntem olan epiduroskopinin ağrı kliniğinde iki temel kullanımı vardır:

  1. Kronik bel ve bacak ağrısının giderilmesinde epidural yapışıklıkların rahatlatılması sağlanır. Yapışıklıklar disk hastalığı için yapılan dekompresif ameliyat sonrası alt bel sinir köklerinin ya da yerleştirilmiş olan implantların çevresinde oluşabilirler. Epidural yapışıklık genellikle intravenöz gadolinyum kullanarak yapılan gelişmiş MRI taraması ile tespit edilebilir. Epidurogramda kontrastın düzensiz yayıldığı görülebilir.
  2. Epidural enjeksiyonların yapılmasına imkan verir. Sinir kökü blokları başarısız olmuşsa ödemli sinir kökleri etrafına depo steroid ve lokal anestezik karışımları enjekte ederken adezyon varlığı iltihaplı sinir köklerine epidural yoldan ilaç ulaşmasını önleyebilir.

  Epiduroskopi nasıl uygulanır?

  Epiduroskopi ameliyathane ortamında lokal anestezi veya sedasyonla gerçekleştirilen bir işlemdir. Minimal invaziv bir yöntem olan epiduroskopi işleminde hasta yüzüstü yatar. Radyolojik görüntüleme yardımı ile kuyruk sokumunda ince bir kesi açılarak buradan kateter ile giriş yapılır. Kamera yardımıyla yapışıklığın bulunduğu bölgeler tespit edilir. Bu bölgelere uygulanan lokal anestezik, serum fizyolojik enjeksiyonları ile yapışıklıklar açılır; ardından hyaluronidaz enjeksiyonu ile yapışıklığın tekrarlaması önlenir. Hasta genel anestezi almadığı için işlemden birkaç saat sonra evine dönerek günlük hayatına devam eder.

  Epiduroskopi kimlere uygulanabilir?

  İlaç ve fizik tedavi yöntemlerinden sonuç alınamadığı takdirde epiduroskopi;

  • Geçirdiği ameliyatlar sonucunda yapışıklıları olan hastalarda,
  • Bel ağrısı ve/veya bel fıtığı şikayeti olanlarda,
  • Omurga ağrısı çeken hastalarda (omurga platini takılanlarda) uygulanmaktadır.
  This website uses cookies to improve your web experience.