Skip links

Epidural Port Kateter

Tedavilerimiz

Bize Ulaşın

  İletişim Bilgisi:

  0555 195 88 88

  Epidural Port Kateter

  Epidural Port Kateter, ağrı tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir.

  Vücutta yaygın olarak bulunan ağrı reseptörleri, ağrılı uyaranları sinir lifleri aracılığıyla omuriliğe iletir; buradan da beynin ağrı merkezlerine kadar iletir. Bu durum da ağrı hissinin ortaya çıkmasına yol açar. Epidural bölgeye verilen ağrı kesiciler, ağrının sinirler aracılığı ile iletimini omurilik düzeyinde durdurmaktadır. Böylece ağrı uyaranları beynin ağrı merkezine iletilmez ve ağrının ortaya çıkışı da engellenmiş olur.

  Epidural Port Kateter nedir?

  Omuriliği kaplayan zarın üst tarafında kalan ve yağ dokuları ile kan damarlarının bulunduğu boşluk epidural aralık olarak adlandırılır. Gerek akut ağrılarda gerekse kronik ağrıların kontrol altında tutulmasında yaygın kullanılan Epidural Port Kateter yöntemi ise kısaca; Omurgadaki epidural bölgeye spinöz çıkıntılar arasından özel iğne ile girilerek kateterin buradan yerleştirilmesi işlemidir.

  Epidural Port Kateter nasıl uygulanır?

  Epidural Port Kateter uygulamasında girişimin yapılacağı nokta (sırt ya da bel) ağrının yerine göre belirlenir. Öncelikle hasta yan pozisyonda yatırılır ve iğne ile kateterin yerleştirileceği bölge sterilize edilir. Ardından skopi aleti ile uygulamanın yapılacağı bölge görüntülenerek, spinal çıkıntılar tespit edilir. İki spinal çıkıntının arasından iğne ile giriş yapılır. Yine skopi kontrolü ile epidural alanın uygunluğuna bakılır. İğnenin içinden kateter dikkatlice geçirilerek epidural alana yerleştirilir ve işlem sonrasında iğne çıkartılır. Epidural alanda bırakılan kateter, cilt altından açılan bir tünelden hastanın ön koltuk altına ilerletilir. Burada mini bir kesi açılarak port yerleştilir. Port sistemi kateterin koltuk altındaki ucuna takıldıktan sonra açılan kesi dikilerek operasyon tamamlanır.

  Port kateter kimlere uygulanabilir?

  Epidural Port Kateter; kanser hastalarında, özellikle de omurga kemikleri veya farklı organlara metastaz belirlenmiş vakalarda uygulanmaktadır. Port kateter kaynağı belirlenememiş ağrılarda da tanı amaçlı kullanılabilir. Bu sayede ağrının kaynağı belirlenebilmektedir.

  Port kateter ağrı yapar mı?

  Hastaların özellikle merak ettiği konulardan biri de Epidural Port Kateter işleminde ve sonrasında ağrı olup olmayacağıdır. İŞlem lokal anestezi altında gerçekleştirildiği için hasta ağrı hissetmez. İşlem sonrası da herhangi bir komplikasyon oluşmadığı takdirde hasta ağrı hissetmeden günlük yaşamına geri döner.

  This website uses cookies to improve your web experience.