Skip links

IDET Tedavisi – Disk İçi Elektrotermal Tedavi

Tedavilerimiz

Bize Ulaşın

  İletişim Bilgisi:

  0555 195 88 88

  IDET Tedavisi – Disk İçi Elektrotermal Tedavi

  Fıtık toplumumuzda yaygın olarak görülen bir sorundur. Günümüzde doğru teşhis ve tanı sonrasında nükleoplasti gibi yöntemlerle bel fıtıklarının çok büyük bir bölümü ameliyatsız tedavi edilebilmektedir.

  Bu kapsamda uygulanan tekniklerden biri de IDET – Disk İçi Elektrotermal Tedavi’dir. IDET yönteminde ağrıların termal ısı enerjisi yardımı ile giderilmesi hedeflenmektedir.

  Ameliyatsız fıtık tedavisi – Nükleoplasti

  Omurga kemikleri arasındaki disklerde meydana gelen fıtıklaşma probleminin ileri yaştan mesleki faktörlere, aşırı kilodan kötü yaşam alışkanlıklarına kadar birçok nedeni vardır. En çok bel ve boyun bölgesinde oluşan fıtıklar zamanında tedavi edilmediği takdirde çözümü ancak cerrahi müdahale ile mümkün olmaktadır. Bu nedenle ameliyatsız fıtık tedavisi birçok hastanın merak ettiği konuların başında gelir. Radyofrekans enerjisi ile kontrollü şekilde omurlar arası disk dokusuna müdahale edilen girişimsel yöntemin genel adı nükleoplastidir. Nükleoplasti sayesinde seçili hastalarda fıtık ağrılarının ameliyatsız çözümü mümkün olmaktadır.

  İDET tedavisi nedir?

  Ameliyatsız nükleoplasti yöntemleri arasında IDET Tedavisi veya diğer adıyla disk içi elektrotermal tedavi önde gelmektedir. Fıtıklaşma tespit edilen hastalarda disk içine radyofrekans akımı aracılığıyla yüksek ısı uygulanmasıdır. Disk içi elektrotermal tedavi sayesinde diskin onarımı ve ağrıya yol açan sinirlerin de blokajı mümkün olur. Boyun ve bel fıtığının ameliyatsız tedavisi olarak da bilinen Idet yöntemi, tam fıtıklaşma durumuna gelmemiş hastalar için idealdir.

  Idet Tedavisi nasıl uygulanır?

  IDET tedavisi lokal anestezi eşliğinde ameliyathane ortamında yapılır. Yatış gerektirmeyen bir işlemdir. Bu işlemde skopi radyolojik görüntüleme yardımı ile hastanın fıtıklaşan diskine herhangi bir kesi yapılmadan özel iğnelerle elektrot yerleştirilir. Bu elektrotlar aracılığıyla yaklaşık 20 dakika boyunca disk içine özel bir akım gönderilerek yüksek ısı verilir. Bu işlem sayesinde disk basıncı düşürülür ve fıtık geriler. Hastalar işlem sonrası günlük yaşamlarına geri dönerler; iyileşme ise hızlı bir şekilde gerçekleşir.

  Disk İçi Elektrotermal Tedavi kimlere uygulanabilir?

  Idet – Disk İçi Elektrotermal Tedavi seçili hasta grubunda başarılı sonuç veren bir yöntemdir. Bu tedavi, hafif derecede bel fıtığı olan hastalar ile bel ağrısı çekenlere uygulanmaktadır.

  This website uses cookies to improve your web experience.