Skip links

Faset Sendromu

Ağrılar

Bize Ulaşın

  İletişim Bilgisi:

  0555 195 88 88

  Faset Sendromu

  Omurların arka tarafında bulunan ve omurları birbirine bağlayan küçük eklemlere faset eklemler denilir. Faset eklemlerin temel görevi omurganın hareket etmesini sağlamaktır.

  Faset eklemler ağrıya çok duyarlı yapılardır. Omurga hareketliliğinde önemi büyük olan faset eklemlerin yapısı ilerleyen yaşa ve travmalara bağlı olarak bozulabilir ve bu durum da ciddi bel ağrılarına neden olabilir.
  Bel fıtığında ağrı öne eğilmekle şiddetlenirken, faset sendromunda ise tam tersi daha çok arkaya yaslanmak ve yana dönmekle artış gösterir.

  Faset sendromu nedir?

  Orta ve ileri yaşta bel ağrılarının nedenlerinden biri de faset eklem sendromudur. Faset eklemlerde yıpranma nedeniyle ortaya çıkan ağrılı rahatsızlık, faset sendromu veya faset artropatisi olarak adlandırılır. Faset eklem ağrıları genellikle bel bölgesinde hissedilir.

  Faset Sendromu neden olur?

  Faset eklem sendromunun başlıca nedeni yaşlanmadır. Bunun yanı sıra;

  • Uzun süre sert sporlarla uğraşma,
  • Sürekli ağır yük taşıma
  • Yanlış vücut postürüne sahip olma gibi etkenler faset eklem sendromuna yol açabilir.

  Öte yandan omurga hareketini sağlamanın yanında faset eklemlerin bir başka fonksiyonu da, omurilikten çıkan sinir köklerinin omurga kanalını terk ederek dışarı çıktığı nöral foramen adı verilen deliklerin bir bölümünü oluşturmalarıdır. Travmalar, omurganın üzerine aşırı yük binmesi ya da çeşitli kemik hastalıkları nedeniyle faset eklemlerde büyüme oluşabilir. Bu durumda sinirlerin geçtiği delikler daralacak ve hastada bel fıtığına benzer sinir sıkışmasını andıran belirtiler de ortaya çıkacaktır. Bu da kalçaya ve bacağa yayılan bel ağrısına yol açarak hastanın yaşam kalitesini ciddi oranda düşürecektir.

  Faset sendromu belirtileri

  Faset eklem sendromunun en yaygın görülen belirtileri aşağıdaki gibidir:

  • Ağrı genellikle bel bölgesini tutar.
  • Bel ile birlikte kimi vakalarda ağrı kalçalara da yayılabilir; ayrıca boyun, omuz ve başın arkasını da etkileyebilir.
  • Geriye yaslanma, yana dönme, ayakta durma, hareketsiz kalma gibi durumlar ağrı şiddetinin artmasına neden olur.
  • Ağrının hafiflediği durumlar ise şöyledir: Öne eğilme, oturma, sabit pozisyonda kalmayarak oturuşu değiştirme.

  Faset Eklem Sendromu Tedavisi

  Faset sendromu ağrıları girişimsel yöntemlerle giderilebilmektedir. Bu anlamda ağrıları kontrol altına almada en yaygın kullanılan yöntemler; faset eklem enjeksiyonu ve faset eklem denervasyonudur.
  Faset eklemlere ait sinirler ağrı sinyallerini beyne taşır. Faset eklem denervasyonu ile amaçlanan, bu sinirlerin iletisini engellemektir. Bunu sağlamak için günümüzde kullanılan modern yöntemlerin başında sinire kontrollü olarak ısı uygulanması esasına dayanan radyofrekans termokoagülasyondur.
  Faset eklem enjeksiyonu kapsamında ise lokal anestezik ve steroid kullanılmaktadır.

  This website uses cookies to improve your web experience.