Skip links
Ağrı Pili Nedir? - Prof. Dr. Ercan Gürses

Ağrı Pili Nedir?

Kronik ağrılarla yaşamak zordur. Günlük yaşamın bir parçası haline gelen bu şiddetli ve inatçı ağrılar hastaları kısıtlar, birçok temel aktiviteden alıkoyar ve sosyal hayattan uzaklaştırır.
Her yıl dünya genelinde milyonlarca insanın başa çıkmaya çalıştığı kronik ağrılar, yaşam kalitesini bozan başlıca etkenlerden biri olarak kabul ediliyor. Kronik ağrılar başta olmak üzere geleneksel yöntemler ile giderilemeyen tipteki ağrıların tedavisinde ise Ağrı Pili veya Omurilik Pili de denilen Spinal Kord Stimülasyonu (SKS) uygulanmaktadır.

Kronik ağrı tedavisinde SKS

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de şiddetli kronik ağrılar; iş gücü kaybına neden olan, sağlık harcamalarını ve özellikle ilaç kullanımını artıran, hastalarda zamanla psikolojik problemlere yol açabilen son derece önemli bir sorun.
Bu noktada biz doktorlara düşen önemli sorumluluklardan biri de, çözüm alternatiflerini derinlemesine ele almak ve hastalarımızı bu konuda bilgilendirmek.
Ben de bu haftaki yazımda sizlere kısaca Ağrı Pili’nden ve sunduğu avantajlardan bahsetmek istiyorum.

Ağrı Pili tedavisi nedir?

Kronik ağrılarla ilgili en zorlayıcı süreç hastaya uygun, etkin tedaviyi bulmaktır. İşte bu noktada Ağrı Pili ya da tam adıyla Spinal Kord Stimülasyonu (SKS) başarılı bir tedavi alternatifi olarak ortaya çıkıyor ve birçok hastanın yeniden ağrısız, kaliteli ve keyifli bir yaşam sürmesine yardımcı oluyor.
Ağrı Pili, genellikle diğer tedavi yöntemlerinin etkili olmadığı durumlarda tercih ettiğimiz, dünyada sayılı merkezde uygulanan cerrahi bir yöntemdir.
Bu yöntemde hedef; Ağrı Pili aracılığıyla söz konusu bölgeye belirli voltajlarda elektrik akımı verilerek ağrının baskılanmasıdır.

Omurilik Pili ameliyatı

Omurilik Pili – Spinal Kord Stimülasyonu (SKS) ameliyatı öncesinde bir haftalık deneme süreci uygulanır. Bu bir haftalık deneme sürecinde başarılı sonuç alınan hastalar ameliyat için uygun kabul edilir. Ameliyathane ortamında tek bir mini kesiden girilerek hastanın cilt altına implant edilen Ağrı Pili adı verilen cihaz, bundan sonra uzaktan kumanda ile kontrol edilir.

AĞRI PİLİNİN 7 AVANTAJI

Ağrı Pili’nin hastalara sunduğu çok önemli avantajları vardır. Bunları 7 başlıkta değerlendirebiliriz:

  1. Geri döndürülebilir: Çoğu cerrahi işlem geri döndürülemez ve kalıcıdır. Ağrı Pili ise yüzde 100 geri döndürülebilen bir uygulamadır. Vücutta geri döndürülemeyecek hasara yol açmaz.
  2. Ağrı giderimi ayarlanabilir: Ağrı Pili’nde elektrik akımının voltajını hasta, ağrısının şiddetine göre uzaktan kumanda ile ayarlayabilir. Ana ayarlar ise doktor tarafından planlanır.
  3. Minimal invaziv bir işlemdir: Ağrı Pili tek bir mini kesi açılarak cilt altına yerleştirilir. Minimal invaziv bir işlem olduğu için iyileşme süreci de hızlıdır.
  4. Ağrıyı hedefe yönelik olarak giderir: Ağrı Pili, direkt olarak ağrının kaynağını hedef alır. Bu anlamda ilaçlara göre çok daha etkili ve hızlı sonuç verir.
  5. İlaç kullanımını azaltır: Ağrı Pili takıldıktan sonra hastaların dışarıdan ağrı kesici ilaç ihtiyacının ciddi seviyede azaldığı görülmektedir.
  6. Yan etkisi yok denecek kadar azdır: Ağrı Pili dışarıdan implant edilmesine rağmen cihazın bildirilen yan etkileri son derece minimaldir. Birçok hastada hiçbir yan etki görülmez.
  7. Uzun yıllar kullanılabilir: Ağrı Pili, cihazın özelliğine ve hastanın durumuna göre 4 ila 10 yıl arasında kullanılabilir. Teknoloji ilerledikçe ağrı pillerinin de kullanım süreleri uzamaktadır. Ağrı Pili kullanım ömrünü tamamladıktan sonra çıkarılarak yenisi takılabilmektedir.

Tanı ve Teşhis

Ağrı tedavisinde en önemli adım tanı ve teşhistir. Doğru tanı ve teşhis ile hastalarımıza en uygun tedavi planını sunuyoruz.

Kişiye Özel Tedavi

Her hastanın ağrı deneyimi farklıdır. Ağrı tedavisini her hastamız için özel planlayarak en başarılı ve etkin sonuçları alıyoruz.

İkinci Görüş

Geleneksel tedavilerden sonuç alamayan veya radyolojik görüntüleme ve raporları için ikinci bir görüş isteyen hastalarımıza da hizmet veriyoruz.

This website uses cookies to improve your web experience.