Skip links

Baklofen İnfüzyon Pompası

Our Treatments

Bize Ulaşın

  İletişim Bilgisi:

  0555 195 88 88

  Baklofen İnfüzyon Pompası

  Baklofen İnfüzyon Pompası spastisite tedavisinde kullanılan yaygın yöntemlerden bir tanesidir.

  Spastisite beyin veya omurilikte kas hareketleri ile ilişkili sinir yollarında meydana gelen hasara bağlı ortaya çıkar. Omurilikte uyarıcı ve uyarıyı baskılayıcı mekanizmalardaki dengesizlik halinde görülen bir rahatsızlıktır. Hareket ile tetiklenen spastisite, kas germe reflekslerinde aşırı artmaya neden olmaktadır. Spastisite hastalarda kas sertliği, istemsiz kasılmalar, spazmlar ve ağrılara yol açmaktadır.
  Spastisite tedavisinde Baklofen İnfüzyon Pompası bu şikayetlerin azaltılması ve kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.

  Baklofen Pompası nedir?

  Baklofen kas gevşetici bir ilaçtır. Multipl Skleroz (MS), omurilik yaralanmaları ve bazı nörolojik hastalıklarda meydana gelen spastisiteyi azaltmak için kullanılır. Baklofen Pompası ise bu ilacın omurilik içine direkt olarak verilmesini sağlayan sistemin adıdır.
  Kateter ve pompadan oluşan Baklofen Pompası ilacın intratekal olarak verilmesini sağlar. Pompa adı verilen parça, yuvarlak, metalik küçük bir disk şeklindedir. İlaç, pompanın içinde depolanır ve otomatik olarak programlanan düzeyde kateter aracılığı ile omurilik içine verilir.
  Baklofen Pompası’nın avantajlarından biri de pompadaki ilaç bitince yeniden dolum yapılabilmesidir. Enjektörle ilaç pompaya doldurulur. Pompayı çalıştıran pilin ömrü ise 5 ila 7 yıl arasında değişmektedir. Pil ömrü bittiğinde pompa değiştirilebilir.

  Baklofen pompa nasıl takılır?

  Baklofen pompası, ameliyathane ortamında uygulanan bir işlemdir. Bu operasyonda floroskopi ile öncelikle uygulama bölgesi saptanır. Ardından lokal anestezi verilen hastanın karın bölgesine yaklaşık 1 cm kesi açılarak kateter buradan omurga kanalına ilerletilir. Bir sonraki adımda yine karında bu kez 3 cm büyüklüğünde kesi açılarak pompa konulur ve katetere bağlanır. Kesiler dikilerek Baklofen Pompası ameliyatı sonlandırılır.

  Neden Baklofen Pompası tercih ediliyor?

  Baklofen pompası ne işe yarar sorusunun yanıtı aslında bu yöntemin sunduğu avantajlarla yanıtlanabilir. Baklofen ilacının oral olarak alınması yerine pompa yönteminin tercih edilmesinin temel nedeni hastalara hedef odaklı tedavi imkanı sunmasıdır. İntratekal bölge içinde beyin omurilik sıvısı vardır ve bu sıvının içinde de sinir kökleri bulunur. İlaç oral olarak alındığında baş dönmesinden dalgınlığa, baş ağrısından mide bulantısına ve güçsüzlüğe kadar rahatsız edici yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Bu durum da ilaç kullanımın sınırlanmasına neden olur..
  Öte yandan Baklofen oral yoldan alındığında tüm vücuda yayılır. Bu nedenle hedef bölge olan beyin omurilik sıvısına az miktarda ilaç geçer ve hastadaki etkisi de buna göre daha az olur. Baklofen İnfüzyon Pompası yönteminde ise ilacın tamamı direkt olarak hedef bölgeye verildiği için arzu edilen etkiyi gösterir.

  Baklofen İnfüzyon Pompası kimlere uygulanabilir?

  Baklofen pompası öncelikle yaşam kalitesini bozan ve ciddi spastisite problemi yaşayan hastalarda uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra şiddetli ağrı şikayeti olan, diğer tedavi yöntemlerinin başarılı sonuç alınamamış hastalarda da omurilik sıvısına morfin uygulanmasında Baklofen Pompası tercih edilebilir.
  Hastada enfeksiyon varsa, kan sulandırıcı ilaç kullanılıyorsa ve hamilelik durumunda bu tedavi yöntemi uygulanmaz.

  This website uses cookies to improve your web experience.